آموزش


مطالب آموزشی و کاربردی

عملیات انبارگردانی

هدف از انجام انبارگردانی اطمینان از صحیح بودن موجودی های انبار پس از طی یک بازه زمانی و اصلاح تفاوت های موجود بین مقدار واقعی موجودی و مقدار موجودی کارتکس کالا می باشد.

تفاوت های موجودی ممکن است دارای علت های زیر باشد:

-  اشتباه در ثبت رسید و حواله های انبار.

-  عدم ثبت حواله های صادر شده یا رسید های وارده.

-  اشتباه در برآورد مقدار وارده به انبار و صادره از انبار.

-  ضایعات شدن کالا.

نکته مهم: در صورت اشتباه در ثبت رسیدهای خرید یا رسید اقلام وارده از موادی خارج از سازمان یا اشتباه در ثبت حواله های فروش یا حواله های خروجی اقلام از سازمان سند مذکور ویرایش و اصلاح می شود، یا سند جدید به عنوان سند اصلاحی صادر می شود و سند مغایرت انبار صادر نمی شود.

اقداماتی که قبل از انبارگردانی انجام می گیرد:

1 - مشخص نمودن کالاهای امانی دیگران نزد سازمان و همچنین سازمان نزد دیگران.

2 - مشخص نمودن کالاهایی که جزء دارایی ثابت سازمان بوده ولی در انبار نگهداری می شوند.

3 - مشخص نمودن لوازم نامنطبق و اسقاطی.

4 - مشخص نمودن اقلام راکد و کم مصرف.

5- اخذ کپی از آخرین سندهای رسید و حواله (سند های رسید و حواله در سیستم انبار باید دارای شماره سریال متوالی بوده تا آخرین سند مشخص باشد، بعد از مشخص شدن آخرین سند، صدور سند ورود و خروج جدید به انبار، مجاز نمی باشد).

6 - تهیه تگ های شمارش در سه نسخه (شمارش اول، دوم، سوم) و الصاق بر روی کالاها.

7 - اعلام به واحدها، قبل از موعد انبارگردانی جهت تحویل اقلام مورد نیاز خود و عدم مراجعه به انبار برای تحویل جنس در مدت انبارگردانی.

8 - تعیین سرپرست انبارگردانی یا هماهنگ کننده و گروه کنترل (گروه کنترل ممکن است توسط مقامات مجاز سازمان یا ناظر مدیریت، بعمل آید که کنترل داخلی نامیده می شود یا اینکه توسط مقامات مجاز یا هیئت حسابرسی ویژه ای از خارج سازمان به عمل آید که به آن کنترل خارجی گویند).

9 – مشخص نمودن تاریخ و موعد انبارگردانی توسط هماهنگ کننده یا سرپرست انبارگردانی و اعلام به افراد درگیر در انبارگردانی.

معمولا انبارگردانی با حضور افراد ذیل انجام می گیرد 1 - سرپرست انبارگردانی 2 - گروه کنترل 3 - انباردار 4 - گروه های شمارشگر که هر گروه 2 نفره می باشد (یک نفر شمارشگر و یک نفر ثبت کننده) که وظیفه دارند اقلام را شمارش و در تگ های شمارش ثبت کنند.

انباردار به عنوان راهنما کننده به علت اشراف نسبت به موجودی ها در انبارگردانی حضور دارد.

تگ های شمارش شامل اطلاعات:

1 - شماره سریال تگ 2 - مرحله شمارش (اول، دوم و یا سوم) 3 - کد کالا 4 - نام کالا 5 - واحد 6-  تعداد 7 - نام و امضاء مسئول شمارشگر می باشد.

عملیات شمارش به صورت دیداری و با شمارش تک تک اقلام موجود در انبار انجام و مقدار شمارش در تگ های مربوطه ثبت و تگ ها جمع آوری شده و در برگه های شمارش ثبت می شود.

گروه کنترل با مراجعه به قسمت های شمارش شده به صورت نمونه اقدام به شمارش مجدد نموده و در صورت مشاهده اختلاف در شمارش، درخواست تجدید مناطق شمارش شده یا اقلام مشکوک را می نماید.

برگه های شمارش در سیستم نرم افزاری انبار توسط اپراتور ثبت و لیست مغایرت ها برای شمارش دوم به انبارگردان ها تحویل می شود و بعد از شمارش دوم، مجددا برگه های شمارش دوم در سیستم ثبت و گزارش مغایرت ها صادر و جهت شمارش سوم به انبارگردان ها تحویل می شود و پس از شمارش سوم لیست شمارش در سیستم انبار ثبت و لیست مغایرت به عنوان مغایرت نهایی انبارگردانی گزارش می شود.

لیست مغایرت های نهایی توسط انباردار امضاء و موارد توضیحات مغایرت ذکر می شود و توسط اعضای انبارگردانی صورتجلسه و امضاء گردیده و به امضای مدیریت سازمان می رساند، واحد انبار جهت مغایرت های مازاد موجودی رسید مغایرت انبارگردانی و جهت مغایرت های کسر موجودی حواله مغایرت انبارگردانی صادر می کند.

لیست کالاهایی که آسیب دیده یا فاسد شده باشند یا به طور کلی در کاربرد و یا کیفیت آن تغییری ایجاد شده باشد نیز جهت تعیین تکلیف ضمیمه لیست انبارگردانی می شود.

عملیات انبارگردانی را می توان در بصورت دوره های ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه و سالانه انجام داد.

چهار منطق در اهمیت نصب سیستم اطفائ حریق با عامل آب
  • مقابله با حریق منفعل – همیشه آماده به کار:
  سیستم های اعلام حریق یک سیستم مقابله با حریق از نوع غیر منفعل هستند. این سیستم های به شما زمان حریق را اعلام می کنند و فرار از ساختمان همراه با خانواده تان بستگی به نظر شما است. کپسول های خاموش کننده دستی نیز نوعی وسیله مقابله با حریق هستند که الزاما باید آنها را تا موضع حریق حمل و سپس دستی فعال نمود. لیکن، سیستم های اطفائ حریق با عامل آب Sprinkler برای اماکن مسکونی و تجاری تنها سیستم مقابله با حریق است که نیاز به فعال کردن آنها بشکل دستی نیست - همیشه آماده به کار هستند یعنی منفعل اند – و با آتش به مبارزه می ایستند و حفاظت را بدنبال دارند که این کار با سیستم اعلام حریق امکان پذیر نمی باشد. وجود یک سیستم اطفای حریق Sprinkler در ساختمان شما، مانند این است که یک ایستگاه آتش نشانی 24 ساعته 7 روز در هفته و همواره آماده مقابله با حریق در هر اتاق منزل یا مکان تجاری خود داشته باشید.  
  • توقف حریق پیش از یک خسارت اساسی:
  یک سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler به مقابله و توقف غالب حریق ها با کمترین خسارت وارده می پردازد. زمانیکه آتش در یک محل که مجهز به سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler است رخ می دهد، خسارت وارده به لوازم موجود در محل 90% کمتر است از زمانیکه حریق در یک ساختمان فاقد سیستم مذکور اتفاق می افتد.  
  • سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler پیش از رسیدن ماموران آتش نشانی در محل فعال شده است:
  در صورت وقوع حریق زمان رسیدن ماموران آتش نشانی تا ساختمان شما چقدر طول می کشد؟ چنانچه ما خیلی خوش اقبال باشیم چند دقیقه، اما اغلب ما خوش شانس نیستیم. چنانچه در حومه شهر سکونت داشته باشید تراقیک وسایل نقلیه بر روی سرعت عمل ماموران آتش نشانی تا مقصد تاثیر گذار هستند. و یا چنانچه منزل یا محل شما 5/1 ساعت و یا بیشتر دور از اولین ایستگاه آتش نشانی در یک محل روستایی و یا اطراف شهر باشد، سپس متوجه می شوید که شانس شما به چه میزان است و چگونه محل و دارایی شما - تا زمان رسیدن و وارد عمل شدن ماموران آتش نشانی و مبارزه آنها با شعله های آتش - طعمه حریق می شود. تنها ظرف چند دقیقه از آغاز یک حریق معمولی تا یک حریق غیر قابل مهار طول می گشد – و سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler با واگنش سریع و به موقع به مهار هر گونه حریق بدون توجه با آنکه محل ساختمان شما کجا بوده و در کجا زندگی می کنید می پردازد.   سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler حفاظت بهتری در برابر آتش در مقایسه با سیستم های اعلام حریق اتوماتیک و یا گپسول های خاموش کننده دستی ایجاد می کنند: سیستم اعلام حریق به شما علام می کند چه زمانی ساختمان را تخلیه کنید، لیکن از شما درمقابل حریق حفاظت نمی کنند. گپسول های خاموش کننده می بایست بشکل دستی قعال شوند و نیاز مند آن هستند که شما تا حد کافی به آتش نزدیک شوید. هر دو این روش ها نقص هایی در اجرا دارند، گپسول های خاموش کننده نیازمند شارژ دوره ای بوده و سیستم اعلام حریق نیازمند تعویض باطری است. سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler پیش از تهدید شما و خانواده در مقابل حریق، آتش را متوقف کرده و از شما محافظت می کند، بعلاوه خرابی در آنها بسیار نادر است. خانواده و کسب شما شایسته ارزشمند ترین و بهترین روش مقابله با حریق است. تقریبا در مقایسه با برخی مخارج در ساختمان یک سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler قابل اجرا است که نیازمند باطری نبوده، در زمان تماس شما در ترافیک معطل نمی ماند، و در هنگام رخداد یک حریق لجام گسیخته ساختمان شما محل امنی برای فرار و یا محافظت در برابر حریق است. سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler تقریبا یک راه حل مناسب امن در مقابله با حریق برای بسیاری از اماکن مسکونی و تجاری است – و برای اغلب مالکان ساختمان و مشاغل یک سیستم اطفای حریق با عامل آب Sprinkler موجب بهترین ارامش ذهنی است که پیش از این هیچگونه هزینه دیگری برای شما مهیا نکرده است.
ویژگیهای نصب دوربین های مدار بسته
1- ترساندن مجرمين

يكي از مهمترين مزاياي دوربین مدار بسته ترساندن مجرمين از انجام جرم است. دوربین مدار بسته هايي كه در محل هاي مناسب نصب شده باشند، مجرم احتمالي را بر آن مي دارد تا از انجام جرم دست بردارد و محل ديگري كه ضريب امنيتي پايين تري دارد را براي انجام جرم انتخاب نمايد.

2- جلوگيري از سرقت

طبق مطالعات انجام شده در صنايع كوچك، اين مشاغل بطور ميانگين سالانه 50 هزار دلار متضرر مي شوند، و با توجه به شرايط حاضر اقتصادي كه در آن امكان جابجايي محصولات به سرقت رفته به آساني ممكن است، احتمال خطر سرقت هاي دروني و بيروني به سرعت در حال افزايش است. ثابت شده است كه يك سيستم دوربین مدار بسته به راحتي اين آمار را به نصف كاهش مي دهد.

3- افزايش بهره وري

بهره وري نيروي كار بزرگترين دغدغه اي است كه امروزه تجارت و صنعت با آن مواجه است. سيستم هاي نظارت تصويري كمك مي كنند تا حتي در هنگامي كه شما (بعنوان مدير مجموعه) در محل حضور نداريد، افراد بهترين رفتار كاري را از خود نشان دهند و همچنين به مديران اين امكان را مي دهد تا عادات و رفتار هاي كاري را بصورت دوره اي و در زمانهاي معين مشاهده و بررسي كنند.

4- كاهش مسئوليت و بدهي

بسياري از مجرمين به دنبال كسب سود از طريق ايجاد ادعاهاي دروغين عليه شركت ها مي باشند. بدون داشتن شواهد براي دفاع از خود مسئولين اين شركت ها ممكن است گاها محكوم به پرداخت هزينه هاي گزافي شوند. دوربین مدار بسته راهي موثر براي جلوگيري از اين وقايع به شمار رفته و عليه چنين ادعاهايي مفيد خواهد بود. (به ياد داشته باشيد كه بسياري از دادخواست ها توسط كاركناني به اثبات مي رسند كه رويدادي را در خارج از محدوده نظارت تصويري شما گزارش مي كنند. توصيه مي شود كه علاوه بر دوربین مدار بسته هايي كه بصورت آشكار نصب مي شوند، دوربین مدار بسته هايي نيز بصورت ناپيدا و مخفي از ديد افراد نصب شود تا افراد مكان امني را براي تجمعات و يا انجام جرم پيدا نكنند و در هر نقطه قابل رويت باشند.)

5- محافظت از اطلاعات

رقباي شما همواره حاضرند هزينه هاي بالايي را براي اشراف وآگاهي از اسرار شركت شما بپردازند. دوربين هايي كه با استراتژي دقيق نصب شده باشند از دسترسي آنها و همچنين قصد آنها براي سرقت اطلاعات شما جلوگيري مي كنند.

6- مديريت از راه دور

بسياري از سيستم هاي امنيتي تصويري مجهز به نرم افزار هايي هستند كه قادرند تاسيسات و اماكن متعددي را از يك نقطه رؤيت كنند. چنين قابليتي هزينه تجهيزات و و هزينه هاي اضافي مديريتي شما را بطور قابل ملاحظه اي كاهش داده و به مديران اين امكان را مي دهد تا علي رغم درگيري هاي زماني و مكاني بر كل محيط كار خود نظارت نمايند.

7- شناسايي بهتر مشتريان

بسياري از مشاغل كوچك از سيستم نظارت تصويري خود بمنظور مطالعه عادات مشتري هايشان، بهينه سازي مسير هاي تردد در فروشگاه، تغيير مكان مناسب محصولات و اطمينان از عادات مثبت مشتري استفاده مي كنند.

(كاركنان موثر تر+فروش افزايش يافته+رضايت بيشتر مشتريان=يك مدير موفق)

8- ساده سازي عمليات

نظارت تصويري معمولاً در كارخانجات، اماكن توليدي و اجرايي جهت مشاهده و نظارت تجهيزات و شناسايي سريع مشكلات كه ممكن است تأخيرات يا دشواريهايي را براي روند توليد بهمراه داشته باشد، به كار مي رود.همچنين بعنوان چشم بيداري براي ايجاد تأثير مثبت در روند توليد و حصول اطمينان از تجهيز مناسب عوامل توليد در محيط كار به كار مي رود.

9- معتبر ساختن آلارم ها

صاحبان مشاغل و مديران تمايل ندارند تا چندين ساعت از استراحت خود را وقف پاسخگويي به آلارم هاي اشتباهي كه در محيط كار بوجود آمده بنمايند. بوسيله يك سيستم ويدئويي شبكه اي، معتبر سازي چنين آلارم هايي تنها يك كليك موس است و آنگاه مي توان به استراحت، تفريح و يا مسافرت پرداخت!

10- آرامش خاطر

تعریف مراکز هزینه
مراکز هزینه شامل تمام قسمت های مختلف هزینه درون سازمانی اعم از تولیدی و غیر تولیدی می باشد که در زمینه تبادل کالا از/ به انبار درگیر می باشند که به عنوان مبدا و یا مقصد سندهای حواله و رسید انبار مد نظر قرار می گیرد، لیست مراکز هزینه ابتدا تهیه و مانند آنچه که در کد گذاری اقلام مطرح شد، مراکز هزینه در گروه های اصلی و فرعی طبقه بندی شده و کد سریال به هر مرکز هزینه اختصاص می یابد (کد گذاری می شوند).
اهداف کدگذاری کالا
1 – شناسایی یکسان اقلام در تمام سازمان از طریق اختصاص فقط یک نام و کد به هر کالا.   2 – تقسیم موجودی ها به تعدادی گروه و نیز تقسیم هر گروه به دسته های کوچکتر به نحوی که اقلام مشابه در دسته های کنترل پذیر قرار گیرند.   3 – ایجاد مبنای اطلاعاتی قابل اطمینان و صحیح برای سیستم اطلاعات مدیریت.   4- قابلیت ایجاد بانک اطلاعاتی اقلام.   5 – فراهم کردن امکان پردازش الکترونیکی داده ها و نصب سیستم های مکانیزه.   6 – یکنواخت سازی کالا.   7 – ایجاد زبان مشترک برای ارتباط واحدهای تدارکات، انبار، حسابداری، طراحی مهندسی و... .   8 – ایجاد سیستم خود کنترلی جهت افزایش نیافتن بی رویه تنوع کالا.  
اسناد اصلی انبار:

فرمی است موقت و ارزش آن تا صدور رسید قطعی انبار است و زمانی از آن استفاده می شود که نیاز به انجام پروسه هایی برای امکان صدور رسید قطعی لازم باشد، عموماً رسید موقت انبار جهت کنترل اقلام از نظر مقداری و کیفی قبل از رسید دائم صادر می شود، این فرم از نظر حسابداری مبنای عملیات نمی باشد که معمولا در سه نسخه طراحی و چاپ شده نسخه اول انبار نسخه دوم مالی و نسخه سوم واحد کنترل کیفیت کالا دریافت می کند.

هرگاه کالایی وارد انبار می شود ابتدا رسید موقت شده بعد از انجام کنترل های لازم رسید قطعی و دائم صادر می شود.

رسید انبار:

از مهم ترین اسناد رایج انبار است و به آن رسید دائم هم می گویند، انبار به محض این که کالایی تحویل گرفت، اقدام به تکمیل و صدور رسید انبار بعد از رسید موقت و کنترل های لازم می نماید. این رسید به منزله تایید نهایی تحویل کالا تلقی می شود.

برگ درخواست کالا از انبار:

برای این که هر واحدی اعم از واحدهای تولیدی و غیر تولیدی اجناس مورد نیاز خود را از انبار دریافت کند، بوسیله ی تکمیل فرم درخواست کالا تقاضای خود را به اطلاع انبار می رساند، فرم در خواست کالا از انبار تکمیل و به امضای واحد متقاضی رسیده و توسط مدیر مربوطه تائید و برای تحویل گرفتن اجناس مورد نیاز به انبار مربوطه مراجعه می شود که معمولا 3ه نسخه طراحی و چاپ شده که یکنسخه آن ضمیمه اسناد انبار نسخه دوم ضمیمه اسناد مالی و نسخه سوم به درخواست کننده پس از تحویل و ثبت تعداد تحویلی ارجاع داده می شود تا مدارک درخواست کالای خود را داشته باشند.

انبادار بر حسب موجودی و مشخصات اجناس یا کالای مورد تقاضا و صحت برگ درخواست کالا از انبار چنانچه اجناس یا کالای مورد تقاضا موجود باشد اقدام به تحویل کالای درخواستی متقاضی و صدور سند حواله انبار می نماید، در غیر اینصورت در صورت نداشتن موجودی اعلام به درخواست کننده جهت تنظیم فرم درخواست خرید کالا و ارجاع آن به انبار و انبار پس از تکمیل فرم سفارش خرید و ارجاع آن به واحد تدارکات و خرید می نماید.

حواله انبار:

از مهم ترین اسناد رایج دیگر انبار حواله انبار است، انبار بعد از دریافت فرم درخواست کالا از انبار و تحویل هر گونه کالا از انبار به واحدهای متقاضی یا خریداران و خروج کالا از انبار اقدام به صدور سند حواله نموده و این سند به منزله تایید نهایی خروج کالا از انبار می باشد و در حسابداری انبار ریالی و ثبت سند می گردد.

برگ سفارش خرید:

برگ سفارش خرید خرید فرمی است که توسط انبار در صورت کسری موجود کالاها و با در نظر گرفتن سیستم کنترل موجودی ودرخواست خرید واحدهای سازمان که به انبار تحویل داده است تکمیل شده و پس از تائید امضا ءهای مجاز به واحد بازرگانی جهت اقدامات خرید ارجاع داده تا اقلام را به استناد آن خریدار و به انبار برساند .

انواع انبار از نظر نوع ماهیت کالا:

انبار مواد اولیه:

کلیه مواد اولیه مندرج در لیست مواد اولیه که جهت تولید محصول استفاده می گردد در این انبار ذخیره می شود.

انبار محصول:

کلیه محصولات تولید شده آماده عرضه به مشتری و بازار.

انبار ضایعات:

محل قرار گیری ضایعات بدون بازگشت تولید، جهت بازیافت یا فروش نگهداری می شود.

انبار قطعات و ملزومات:

کلیه ابزارآلات تولید و ساخت، قطعات یدکی ماشین آلات، اقلام مصرفی غیر مستقیم تولید، تجهیزات رایانه ای و اداری، لوازم خدماتی، محوطه سازی، بهداشتی و رفاهی، کالاهای تجاری در این انبار ذخیره می گردد.

انبار نیمه ساخته:

مکانی جهت نگهداری قطعات حین تولید، قطعاتی که از شکل مواد اولیه خارج شده و یک یا چند مرحله تولید یا مونتاژ روی آن انجام گرفته باشد ولی هنوز به محصول کامل در نیامده باشند.

انبار کالای امانی:

کالایی در این انبار نگهداری می شود که به صورت امانت در اختیار سازمان باشد و در آینده به امانت دهنده عودت داده می شود.

انواع انبار از نظر فرم ساختمانی:

-       انبارهای کاملا پوشیده: مکانی که از تمام اطراف بسته باشد و دارای سقف، درب و ایمنی کامل می باشد.

 

-       انبارهای سرپوشیده یا هانگارد: این انبار دارای سقف بوده ولی چهار طرف آن باز یا با فنس محصور است، این نوع انبارها کالاها را از باران و آفتاب حفظ می کند.

-       انبار در محوطه های باز: ‌این انبار به صورت محوطه ای بوده و با سیم خاردار یا فنس و بلوک حفاظت می شود و جهت نگهداری ماشین آلات و لوازم سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

محل انبار می بایست تحت کنترل باشد معمولا از انبارهای دور باز جهت نگهداری ماشین آلات و لوازم سنگین استفاده می شود به طوری که جابجایی کالا در آن نمی تواند از دید انباردار پنهان بماند، قطعات کوچک، سبک در انبارهای کاملا پوشیده نگهداری می شوند.

فعالیتهای اصلی در انبار:
دریافت – جابجایی- نگهداری – تحویل.
عوامل موثر در چیدمان و انبارش کالا در انبار:

-        محل و موقعیت و شکل ظاهری و نوع ساختمان انبار و محل درب های ورودی و خروجی.

-         امکانات و تجهیزات انبار، وسائل حمل و نقل داخل انبار.

-        خصوصیات فیزیکی کالا شامل وزن و سنگینی، نوع بسته بندی، به عنوان مثال: اجسام  سنگین تر را در کف انبار یا قفسه چیده  و اجسام سبک تر را در قفسه های بالاتر قرار می دهند، کالاهایی که دارای بسته بندی مناسب بوده و دارای شرایط پذیرش انبارش روی هم را داشته باشند روی هم قرار گرفته و فضای کمتری را اشغال می کنند.

-        خصوصیات کیفی کالا شامل مدت فساد، سریع الاشتعال بودن، قابل انفجار و سمی بودن.

-        میزان تقاضا و مراجعه به کالا، به عنوان مثال محل قرارگیری کالاهای پر گردش باید طوری باشد تا در زمان تحویل گرفتن یا تحویل دادن به کمترین جابجایی ها نیاز باشد.

-        تشابه کاربردی و ذاتی، مراحل انجام کار و هم گروهی، همه اقلام هم خانواده را که به نوعی با یکدیگر مرتبط  هستند در مکانهای مشترک و حتی المقدور نزدیک به هم  قرار می گیرد.

-       تجزیه و تحلیل و گروه بندی .

تعریف موجودی انبار:
کالاهائی است که در رویت انبار بوده و تحت کنترل انبار که برای مدت زمانی مشخص به صورت ثابت نگهداری می شود، کالاهای نامشهود جزء موجودی نمی باشد.
عنواع موجودی کالا

اقلام مواد اولیه مستقیم بر مصرف تولید:شامل انواع مواد اولیه یا خام مصرفی که جهت تولید محصول یا کالای دیگر استقاده شود .

اقلام مصرفی غیر مستقیم تولید: شامل ماشین آلات، قطعات یدکی ماشین آلات ،ابزارهای مرتبط با ماشین آلات وملزومات مصرفی ماشین الات،... که در روند تولید یا پشتیبانی تولید استفاده می شود.

محصول نهایی : کالایی که مطابق اهداف سازمان، سفارش مشتری یا بازار فروش، کلیه مراحل تولید و ساخت را طی کرده و تأییدیه های لازم کیفیت را دریافت کرده و آماده فروش و عرضه به مشتری باشد، محصول نهایی شناخته می شود.

ملزومات :کلیه لوازم مصرفی خدماتی، ساختمانی، بهداشتی، رفاهی، اداری را ملزومات گویند.

قطعات نیمه ساخته: کلیه قطعات که از شکل مواد اولیه طی یک یا چند فرآیند تولیدی خارج شده وهنوز به مجصول نهایی تبدیل نشده که پس از مونتاژ یا عملیات تکمیلی به محصول نهایی را تبدیل می شود.

کالای امانی: کلیه کالاهایی که به صورت امانت در اختیار تحویل گیرنده یا سازمان قرارگرفته و انتظار می رود تا پس از طی اقدامات مربوطه به سازمان یا تحویل دهنده عودت داده شود.

کالا یا محصول نامنطبق: به هر قطعه یا محصولی که در هر یک از مراحل تولید مشخص شود، که مطابق با خواسته های سیستم کیفیت یا بازار فروش نباشد یا مستهلک و غیر قابل تولید باشد اطلاق می گردد، که این کالاها بعد از تعیین تکلیف شدن، ترمیم و به چرخه تولید بر می گردد یا غیر قابل ترمیم وضایعات شناخته می شوند.

کالای تجاری خریداری شده جهت فروش: این سری از کالاها شامل اجناسی هستند که توسط سازمان خریداری شده و بدون هیچ گونه تغییری در آنها برای فروش عرضه می گردد.

ضایعات یا اقلام اسقاطی: هر گونه کالا یا محصول نامنطبق که قابل تعمیر یا ترمیم نباشد و جهت صدور برای بازیافت یا فروش در انبار نگهداری می شود.

دارایی ثابت: کالاهایی هستند که سازمان در راستای تولید به آنها نیاز داشته (ماننده: ماشین آلات تولیدی، زمین، ساختمان و...) یا در جهت ارائه خدمات به سازمان یا مشتریان (مثل رایانه، میز، کمد اداری و...) تسهیل گردد و قابل مصرف نمی باشد و طول عمر آنها بیش از یک سال می باشد.

در انبار قبل از هر کاری باید کالاها شناسایی شده و با توجه به تعاریف فوق هنگام تعریف هر کالا نوع آن که می تواند یکی از موارد زیر باشد مشخص می شود:

مواد خام – کالای نیمه ساخته – کالای ساخته شده – دارایی ثابت – کالای تجاری – کالای مصرفی - ضایعات
انبارداری و انبارش کالا

به عملیات تخلیه، دریافت، بارگیری و نگهداری کالاهای مورد نیاز افراد و سازمان در مکان هایی با شرایط مناسب، صحیح و تحویل به موقع آنها به مصرف کننده، اطلاق می شود، انبارداری شامل سیستم‌های قرار گرفتن جنس در انبار و ایجاد روش‌ها و اعمال مدیریت کنترل موثر از زمان ورود تا لحظه تحویل است.

به عبارت دیگر انبارداری عبارت است، از دریافت جنس یا کالا از خارج یا داخل سازمان و نگهداری آن طبق نظم و اصولی که ضامن سهولت در تحویل دادن (خروج) و تحویل گرفتن (ورود) باشد.

تعریف کالا
هرگونه ملزومات مصرفی، قطعات یدکی ، مواد اولیه، قطعات نیمه ساخته، محصول نهایی، ابزار تولید و ساخت، که برای تولید یا پشتیبانی تولید یا فروش یا انجام خدمات استفاده می شود و تحت کنترل انبار می باشد، کالا نامیده می شود.
تعریف انبار
به محل یا فضایی گفته می شود که بر اساس یک سیستم طبقه بندی صحیح ؛ آنچه که در سازمان مورد نیاز است و خریدداری می گردد در آن نگهداری می شود.
هزینه های انبارداری

هزینه های انبارداری را در دو بخش می توان بررسی کرد:

1 – در بخش پروژه ساخت و پیاده سازی انبار: شامل هزینه های طراحی، ساخت، استقرار فضا و ساختمان انبار، هزینه تجهیز و خرید وسایل حمل بار، پیاده سازی سیستم انبار، خرید نرم افزار و سخت افزار مورد نیاز، هزینه های قفسه بندی و محدوده بندی، هزینه های ایمنی و انرژی انبار.

2 – هزینه های عملکردی: شامل فقدان برنامه برای مدیریت انبار، عملکرد نامناسب مدیریت انبار، عدم پیاده سازی سیستم کنترل موجودی و سفارشات مناسب، هزینه ناشی از فقدان برنامه خرید، فقدان سیستم حمل و نقل مناسب، فقدان کنترل کیفی و کمی اقلام ورودی به انبار، فقدان سیستم مناسب توزیع ، فقدان نیروی انسانی کارآمد وبا تجربه ، یکپارچه ویکجا نبودن محل انبارش ، .

وظایف عمومی مدیریت انبار

-     توصیه و پیشنهاد روش های انبارداری و اصلاح روش های موجود.

-     اقتصادی کردن عملیات انبار و انبارداری.

-     برنامه ریزی و کنترل موجودی های کالا در انبار.

-     نظارت بر انجام عملیات انبارداری و تحویل گرفتن، نگهداری و تحویل کالا.

-     مشخص نمودن دستور العمل کلی برای کلیه انبارها و کلیه عملیات انبار و یکپارچه سازی سیستم عملیاتی.

-   ایجاد هماهنگی و برقراری ارتباط اصولی و روشمند با سایر واحدها.

-     اداره کارکنان و سازماندهی انبار.

-     نظارت بر اجرای صحیح محلیابی و جانمایی اقلام انبار و تجهیزات انبار.

-     سرویسدهی و خدماترسانی و همکاری با سایر واحدها.

-     سر و سامان دادن وضعیت انبارها و حل و فصل مسائل مربوط به اداره انبارها.

-     هدفمند نمودن روش طبقهبندی موجودیهای کالا و نحوه چیدن، قرار دادن، جابجایی و حمل آنها در انبار.

-   کنترل اسناد انبار و اطمینان از صحت اسناد صادر شده.

مهارت های مورد نیاز یک انباردار

-       آشنایی کامل با عملیات دریافت، جابجایی، انبارش، تحویل کالا.

-       آشنایی کامل به اصول انبارداری، کدگذاری کالا، آشنایی به انواع سندهای انبار.

-      نسبت به ماهیت هر انبار (ملزومات مصرفی و قطعات(فنی) ومواد ومحصول نیمه ساخته ومحصول وضایعات به ترتیب تسلط و آشنایی کامل با قطعات، مواد اولیه .محصولات نیمه ساخته، محصول تمام شده و ضایعات هر انبار.

-       توانایی کار با رایانه و سیستم نرم افزاری انبار.

-       آشنایی با سیستم چیدمان (دریافت و تحویل کالا) FIFO  و LIFO.

-       آشنایی با مشخصات جابجایی، انبارش و Layoutانبارها.

-       آشنایی با مباحث لجستیکی مرتبط با انبار.

-       آشنایی با اصول ایمنی در انبارها.

-       آشنایی با اصول ساماندهی و آراستگی محیط کار (5S).

-       آشنایی با روش های کنترل موجودی (حداقل موجودی، حداکثر موجودی،  نقطه سفارش، میزان بهینه سفارش و...).

-       آشنایی با تعریف فروشندگان و تولیدکنندگان کالا، کارپردازان، واحدهای درخواست کننده کالا (مراکز هزینه)، افراد تحویل گیرنده کالا.

-     آشنایی درحد نرمال با نرم افزار WORD-EXCEL


دلایل انبارش و به وجود آمدن انبار

-      امکان دسترسی به موقع به مواد و کالای مورد نیاز.

-      استفاده از تخفیفهای کلی در خرید عمده از تامین کننده کالا.

-      عدم توقف عملیات تولید و زیان ناشی از آن، در صورت خرید یا تولید نشدن پیش از موعد مصرف کالا.

-     جلوگیری از کاهش تولید از آثار ناشی از نوسانات قیمتها در تامین مواد و کالا.

-      جلوگیری از افزایش دفعات و مراحل خرید مواد و کالا و هزینه های سفارش آن (کاهش دفعات خرید باعث کاهش هزینه سفارش می شود).

-      امکان برنامه ریزی دقیق تولید بر اساس موجودی های انبار.

-      جوابگویی مطمئن به تغییرات احتمالی در افزایش تقاضای مصرف.

مراحل دریافت کالاها در سازمانها

-کنترل محموله و حامل در محل نگهبانی.

-هدایت حامل و محموله  به محل بارانداز دریافت انبار.

-کنترل اسناد دریافت کالا، بارنامه، ارسال کالا ، توسط انبار.

-انجام مراحل تخلیه بار در قرنطینه.

-تکمیل چک لیست دریافت محموله همزمان با تخلیه و بعد از تخلیه.

-آماده سازی مدارک تحویل جهت تحویل به راننده یا تحویل دهنده.

-خروج حامل از سازمان.

-تهیه و صدور رسید موقت توسط انبار

-انجام مراحل بازرسی کمی و کیفی محموله تخلیه شده.

-انتقال وچیدمان محموله به محل انبارش و صدور سند رسید دائم.

 
توضیحاتی در ارتباط با سیستم های اعلام و اطفاءحریق
سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق اتوماتيک، سرمايه و اطلاعات با ارزش و جان پرسنل را از گزند صدمات آتش سوزي دور خواهد داشت اين سيستم ها مبتني بر تشخيص دود، حرارت، نشت گاز، شعله و توسط دتکتورهاي متناسب با آن و اعلام خطر اتوماتيک توسط دستگاه مرکزي است. سيستم هاي اعلام حريق اتوماتيک براي ايمن سازي يک محيط در برابر حريق، مهمترين مسئله اطلاع يافتن سريع و به موقع از وقوع حريق و سپس تلاش جهت خنثي کردن آن است. هنگامي که آتش سوزي اتفاق مي افتد، نشانه هايي از آتش (دود، حرارت يا شعله) پديدار ميگردد که اين نشانه ها توسط عناصر حساس کشف مي گردند. هر چه اين عناصر حساسيتشان نسبت به دود، حرارت يا شعله بيشتر باشد، سريعتر اعلام حريق مي نمايند و احتمال خطرات جانبي پايين تر مي آيد. اجزاء تشکيل دهنده سيستم هاي کشف و اعلام حريق خودکار  کاشف هاي حريق اين کاشف ها به گونه اي طراحي شده اند که نسبت به دود، حرارت، شعله و يا ترکيبي از آنها عکس العمل نشان دهند. انتخاب نوع کاشف حريق به شرايط محيط و کالا بستگي دارد و روش هاي مختلف طراحي را مي طلبد. کاشف هاي دودي نقطه اي اغلب آتش سوزي ها با مقادير زيادي دود همراه هستند و کاشف هاي دودي بهترين و سريعترين وسيله براي اطلاع از وقوع حريق در اين گونه آتش سوزي هاست که خود به دو نوع کاشف دودي از نوع يونيزه و کاشف دودي از نوع فتو الکتريک يا نوري تقسيم مي شود. الف) کاشف دودي يونيزاسيون در اين کاشف ها يک جريان الکتريکي بين دو الکترود داخل محفظه در گردش است. اين جريان الکتريکي بر اثر ورود به داخل محفظه ضعيف مي شود که باعث ارسال علائم به مرکز کنترل مي شود و وقوع آتش سوزي اعلام مي شود.اين نوع کاشف ها به ذرات بسيار کوچک و نامرئي که از سوختن مواد به وجود مي آيد حساس و نسبت به دوده هاي با ذرات درشت تر حساسيت کم تري دارند.وجود يک منبع پرتوزا باعث مي شود تا اين نوع کاشف ها به سرعت ذرات معلق در هوا را جذب کرده کثيف شوند و عدم سرويس به موقع آنها، باعث ايجاد علائم کاذب مي شود.هم چنين وجود جريان باد، رطوبت و گرد و غبار بر عملکرد اين کاشف ها تاثير نامطلوب مي گذارد. ب) کاشف هاي دودي فتوالکتريک يا نوري در اين کاشف ها يک سلول نوري و يک منبع نوراني به نحوي تعبيه شده که در شرايط عادي کار، و با ارسال علائم به مرکز کنترل يا دستگاه مرکزي، وقوع حريق را اعلام مي کند.اين کاشف ها نسبت به دودهاي با ذرات درشت و غليظ سريع تر، عکس العمل نشان مي دهند. هنگام انتخاب کاشف بايد دقت کامل توسط طراح به عمل آيد که تا سر حد امکان باعث ايجاد علائم کاذب نگردد. کاشف هاي حرارتي نقطه اي اين کاشف ها نسبت به تغيير درجه حرارت هواي اطراف محيط خود و افزايش آن حساس هستند و به دو نوع زير تقسيم مي شوند. الف) کاشف هاي حرارتي ثابت ب) کاشف هاي حرارتي افزايشي کاشف هاي پرتوافکن (فرستنده و گيرنده) خطي اين نوع کاشف ها از دو قسمت فرستنده و گيرنده تشکيل شده که دائما پرتويي از اشعه مادون قرمز از فرستنده به گيرنده ارسال مي شود. به محض اين که پرتوي بين فرستنده، گيرنده توسط دود يا هر شي ديگر قطع يا ضعيف گردد. علائم وقوع آتش سوزي به مرکز کنترل ارسال خواهد شد و دستگاه اعلام حريق مي کند. کاشف هاي خطي حرارتي کابلي کاشف هاي کابلي از طريق يک سري کابل هاي مخصوص که در مقابل تغييرات درجه حرارت حساس هستند عمل رديابي حريق را انجام مي دهند. اين نوع کاشف ها از نظر اقتصادي مقرون به صرفه هستند و در مکان هايي که امکان استفاده از کاشف هاي نقطه اي حرارتي نيست مي توانند به آساني مورد استفاده قرار گيرند. کاشف هاي شعله اي شعله، ستوني از گازهاست که توسط حرارت روشن شده و سرچشمه آن از سوختن يک جسم و يا ماده است. کاشف شعله اي وسيله اي که نسبت به انرژي تابشي قابل ديدن توسط چشم انسان و يا انرژي تابشي خارج از حد فاصل ديد انسان عکس العمل نشان مي دهد. کاشف هاي ليزري اين کاشف ها از نوع کاشف هاي تنفسي و دود از طريق يک سري لوله PVC فشرده که در اطراف محل زير پوشش نصب مي شوند، توسط يک هواکش قوي به داخل محفظه کاشف مکيده شده و در جريان اشعه ليزر قرار ميگرد. بين کاشف هاي ليزري نيز تفاوت هايي وجود دارد و در بعضي از آنها، اشعه ليزر را در يک نقطه مرکزي در وسط محفظه متمرکز مي کنند و هواي مکيده شده به داخل کاشف مستقيما از آن نقطه عبور داده مي شود و از نظر اندازه ذرات و تعداد ذرات مورد بررسي قرار مي گيرند و پس از مقايسه با اطلاعات ثبت شده از حافظه کاشف چنانچه غلظت ذرات بيش از تعيين شده باشد، کاشف فعال مي شود و اعلام حريق مي کند. شستي هاي اعلام حريق شستي اعلام حريق دستگاهي است که با شکستن شيشه آن علائم حريق به طور خودکار به مرکز کنترل سيستم ارسال و در نتيجه وسايل هشدار دهنده توسط مرکز کنترل فعال مي شوند. شيشه شستي ها بايد از نوعي باشد که هنگام شکستن آسيبي به دست وارد نشود. آژيرها و زنگ هاي اعلام حريق آژيرها و زنگ ها از وسايل هشداري سيستم اعلام حريق هستند که با به صدا درآمدن آنها ماموران و حاضران در ساختمان از وقوع خطر آگاه مي شوند و نسبت به رفع خطر اقدام مي کنند. صداي آژير بايد از صداهاي ديگر متمايز، و براي دورترين نقطه از هر ساختمان قابل شنيدن باشد چراغ چشمک زن اين چراغ نيز از ديگر اجزاء سيستم اعلام حريق است که مي تواند در مراکز مراقبتي يا درماني يا هر مکاني که ضرورت داشته باشد مورد استفاده قرار گيرد و نيز با قابليت ديد زياد مي تواند جهت نشان دادن محل دقيق آتش سوزي بکار رود. چراغ نشانگر (LED MONITOR) اين چراغ وسيله مناسبي براي دست يابي سريع به کانون يا منطقه حريق است همچنين با استفاده صحيح از چراغ نشانگر مي توان چند منطقه يا زون حريق را به يک مدار وصل کرد. مرکز کنترل اعلام حريق مراکز کنترل اعلام حريق عموما تمام الکترونيکي و از نوع مدولرد هستند. بعضي از انواع آن شامل کنترل اصلي تغذيه، شارژ اتوماتيک و پانل هاي مکمل براي مدارات اعلام حريق بوده و داراي چراغهايي براي تعيين نقاط حريق قطعي و يا اتصالي مدار و قطعي مدار آژير، برق براي اعلام نقص و کليدها و کنترل هايي براي بوضعيت عادي برگرداندن هر مدار بعد از اعلام حريق، چراغي که حتي بعد از قطع صداي آژير تا بحالت نرمال درآمدن دستگاه بايد روشن بماند مي باشد.دستگاه، سيگنال دريافتي از دتکتورها را که در معرض دود، حرارت يا شعله قرار گرفته اند تجزيه و تحليل نموده و با ارسال فرمان به مدارات آژير و دستگاه تکرار کننده باعث اعلام خطر مي گردند. تکرار کننده اعلام حريق اين دستگاه علاوه بر چراغهاي نشان دهنده عملکرد و اشکالات هر مدار، قادر است خطوط ارتباطي خود را نيز حفاظت نموده و اشکالات بوجود آمده را بوسيله يک چراغ چشمک زن مشخص نمايد. اين دستگاه کليه عملياتي را که در سيستم اعلام حريق بوقوع مي پيوندد و روي دستگاه کنترل اصلي نشان اصلي نشان داده مي شوند تکرار کرده و محل دقيق آتش سوزي و يا خطوط معيوب را مشخص مي نمايد و امکان کنترل و بازرسي کل سيستم را فراهم مي آورد. تلفن کننده اتوماتيک اين دستگاه قابليت ضبط تعدادي شماره تلفن، بهمراه پيغام مربوطه را دارا بوده و مي تواند با انواع مراکز کنترل حريق و حفاظتي مورد استفاده قرار گيرد بصورتي که بلافاصله پس از هر اعلام، بطور اتوماتيک با شماره تلفن هاي موجود در حافظه ارتباط برقرار کرده پيغام مربوطه را مخابره مي کند.
اهمیت درنظر گرفتن تمام جزئیات قبل از اجرای قفسه بندی
همیشه افزایش گنجایش فضای انباربا هزینه و خرید تجهیزات قفسه بندی تحقق نمیابد و بعد از اتمام قفسه بندی مشاهده می کنید که هیچ تغیری در گنجایش فضای انبار دیده نمی شود .گاهی با تغیرات کوچکی در نظم چیدمان کالاها می توان فضای چیدمان را دو یا چند برابر کرد بنابراین قفسه بندی بهترین راه برای افزایش گنجایش فضا نیست .اول نیاز می باشد تا با محاسبات دقیق جزئیاتی چون وظعیت مالی شرکت و اینکه شرکت در حال توسعه است یا خیر و دیگر مسائل بهترین طرح چیدمان را اجرا کرد .
اهمیت یکسان سازی تعداد کالا دربسته بندی Posted in آموزش
یکی از مشکلات عمده انبارها یکسان نبودن تعداد کالاها در بسته بندیهای ارسالی توسط تامین کنندگان می باشد که این امر ناشی از بی دقتی واحد بازرگانی خرید می باشد که نوع بسته بندی مناسب و یکسان بودن تعداد در بسته بندیها را به تامین کنندگان اجبار نکرده و تامین کننده در هر بسته بندی و در هر تعدادی کالای درخواست شده را به سمت انبار ارسال کرده و انبارداران در هنگام دریافت از تامین کننده وتحویل کالا به واحد مصرف کننده مشکلات زیادی داشته و تاثیرات زیادی درسرعت فرایند دریافت و تحویل کالا گذاشته و همینطور مشکلات فراوانی را در انبارگردانیها به وجود می اورد و در نهایت مغایرت تعدادی انبار یکی از دلایلش همین می باشد لذا سعی کنید کالاها مخصوصا مواد اولیه مجموعه خود را نوع بسته بندی و تعداد در بسته بندی را با تامین کنندگان به نتیجه رسیده و استاندارد سازی نمایید و دردریافت طبق لیست تعدادی توافق شده با بازرگانی خرید دقت زیادی کرد و کالاهایی که غیر استاندارد(از نظر تعداد در بسته بندی) ارسال می شوند تحویل نگرفته و عودت داده.
اهمیت زیباسازی محیط انبار
با زیباسازی و نظم دادن به چیدمان محیط انبار ناخوداگاه پرسنل مجموعه انبار را به نظم دادن به امور و بالابردن روحیه کاری آنها کمک شایانی کرده زیرا انباردار با توجه به اینکه بیشترین زمان خود را در مجموعه و محیط انبار به سر می برد وقتی محیطی داشته باشد که در ان احساس آرامش کند خود راغب می شود تا ان محیط را حفظ کند وبا تلاش بیشتر مجموعه انبار را نظم دهد در نتیجه به مرتب بودن انبار و درست چیدمان کردن کالاها کمک کرده .

فواید درست چیدمان کردن کالا
1-افزایش کارایی در پاسخگویی به درخواست ها
2-تسریع در شناسایی کالا
3-افزایش قابلیت دسترسی به اقلام موجود در انبار
4-استفاده بیشتر از فضای موجود در انبار
5--آسیب ندیدن کالا در طول دپوی در انبار
اهمیت و مزایای سیستم صحیح انبارداری.
1-با نضارت دقیق بر موجودی های انبار.از افزایش بیش از اندازه و حد تعیین شده کالاها در انبار جلوگیری کرده و در نتیجه از ضرر و زیان ناشی از تغیرقیمت ها یا خرابی و فساد کالاها جلوگیری می شود
2-دریافت و استقرار وحفاظت و در دسترس قرار دادن کالاها در انبار به طرز درست و به سرعت و اسانی انجام می پذیرد و نیازهای واحد ها به موقع تامین می شود
3-از سفارشات اضافی و تکراری جلوگیری می کند.
4-اطلاعات مورد نیاز مدیران در زمینه میزان موجودیها و مصارف کالاها در هر زمان به نحو احسن تامین شده و باعث تسهیل در شمارش می گردد.
5-با خرید به مقدار صرفه اقتصادی از راکد شدن سرمایه جلوگیری به عمل می آید.
6-در نتیجه نگهداری و حفاظت صحیح کالاها و اتلاف ضایعات و سرقت به حداقل می رسد. انبار در اقتصاد کشور ما اهمیت فراوانی دارد، زیرا درصد قابل توجهی از دارائی های سازمان ها در موجودي هاي انبار آنها انباشته شده است، همچنین اداره انبارها سخت و گران است و سازمان ها درصددند تا بهترين عمل بهينه اي را كه متضمن حداقل هزينه باشد را معين نمايند و در اين راستا از فنون و علم مديريت انبارها، بهره اي شايان مي برند چرا كه زمان و هزينه و دقت از عناصر اصلي تصميم‌گيري بشمار مي آيد. جهت تصحيح سيستم هاي انبارداري و طراحي متناسب آنها تکیه بر دانش و تكنيك هاي متنوع حاصل از رشته هاي مختلف، جهت حذف اتلاف ها (اتلاف ناشی از تولید بیش از حد نیاز، اتلاف ناشی از خرید بیش از حد کالا، اتلاف ناشی از دوباره کاری یا ضایعات نمودن کالا، اتلاف ناشی از حرکت های اضافی در محیط کار، اتلاف ناشی از فرآیندهای ناقص، اتلاف ناشی از انتظار تامین کالا، اتلاف ناشی از نقل و انتقالات، اتلاف ناشی از زمان، اتلاف ناشی از اختصاص فضای اضافه برای کالا) ضروريست. مباحث این سایت براساس چندین سال تجربه اینجانب در زمینه انبار و مدیریت انبار گردآوری شده است که برخی مباحث بنا به روش های علمی و تجربی استفاده شده در اکثر صنایع و شرکت های تولیدی در ایران و حاصل از اجراء می باشد در این سایت سعی شده است به صورت چکیده و عملی اصول مدیریت انبارهای صنعتی بیان شود. 7-باعث تسهیل عملیات شمارش و صورت برداری عملی از موجودیها و همچنین تعیین ارزش موجودی جنس در پایان سال می گردد.
اهمیت محاسبه انبار قبل از ساخت سوله و تهیه نقشه
متاسفانه بیشتر صاحبان کالای مجموعه های بزرگ و کوچک بعد از ساخت سوله و راه اندازی دستگاههای تولیدی و تولید محصول و یا در هنگام ورود مواد اولیه برای تولید متوجه می شوند که فضای برای انبارش در نظر نگرفتن و یا فضایی که برای انبار در نقشه دیده شده کافی نمی باشد و با مشکلات چیدمان برخورد کرده و این امر باعث می شود در ابتدا هر نقطه ای از مجموعه خود را که خالی می بینند به انبار تبدیل کنند ودر نهایت یک مسئول برای ان انبار در نظر بگیرند واین امر باعث هزینه های زیادی بابت افزایش نیروی انسانی و حمل و نقلهای اضافی ناشی از پراکنده شدن انبارهامی شوددر صورتی که می شود با کمی تحمل و محاسبات اصولی فضای هر انبار را محاسبه کرد و به نحوه ای نقشه کارخانه و مجموعه خود را طراحی کرد تا از نظر انبارش کمترین حمل و نقل را داشته باشد و با نزدیک بودن و در یک مجموعه بودن انبارها از نیروی انسانی کمتری بکار گرفته شود و در کاهش هزینه ها در ابتدای کار موثر عمل کرد وبااجرا کردن این امر در سرعت بخشیدن به اجرای فرایندهای انبارکمک شایانی کرد.
اهمیت داشتن یک کدینگ خوب
یکی از موارد مهم وقابل توجه در هر انبار ایجاد یک کدینگ جامع و تعریف شده در هر انبار یک مجموعه می باشد که ایجاد کدینگ کالا در چرخه درست کالا وصدمه ندیدن کالا کمک زیادی کرده در صورت نداشتن کدینگ سالم و اصولی تعریف شده مشکلات شدیدی را اول در انبار وسپس برای واحد مالی به وجود آورده که یکی از بزگترین مشکلات نداشتن کدینگ و یا داشتن کدینگ تعریف نشده و جامع و کامل موجودیت پیدا کردن یک کالا در چندین کد می باشد که اثرات مخربی را به دنبال داشته ودر صورت دقت نداشتن به این موضوع گزارشات آماری وریالی کالا اشتباه شده وبار مالی سنگینی را به دوش صاحبان کالا گذاشته. قابل توجه است که خیلی از شرکتها هستند که با توجه به تعریف کردن کدینگ پس از چند سال به دلیل اضافه شدن نوع کالاها مجبور به تعویض کدینگ شده اند که این امر خود مشکلات شدیدی را در گزارشات مالی و تعدادی یک مجموعه به وجود آورده و بانک اطلاعاتی یک مجموعه را از یکی بودن ومنسجم بودن خارج کرده .انبارسازان مفتخر است که با تجربه بالای خود در این ضمینه هر انبار را پس از بررسی گروه بندی کرده وبه صورت تخصصی کدینگ تعریف شده ای را برای آن مجموعه طراحی کرده.
مدیریت انبار
انبار در اقتصاد کشور ما اهمیت فراوانی دارد، زیرا درصد قابل توجهی از دارائی های سازمان ها در موجودي هاي انبار آنها انباشته شده است، همچنین اداره انبارها سخت و گران است و سازمان ها درصددند تا بهترين عمل بهينه اي را كه متضمن حداقل هزينه باشد را معين نمايند و در اين راستا از فنون و علم مديريت انبارها، بهره اي شايان مي برند چرا كه زمان و هزينه و دقت از عناصر اصلي تصميم‌گيري بشمار مي آيد. جهت تصحيح سيستم هاي انبارداري و طراحي متناسب آنها تکیه بر دانش و تكنيك هاي متنوع حاصل از رشته هاي مختلف، جهت حذف اتلاف ها (اتلاف ناشی از تولید بیش از حد نیاز، اتلاف ناشی از خرید بیش از حد کالا، اتلاف ناشی از دوباره کاری یا ضایعات نمودن کالا، اتلاف ناشی از حرکت های اضافی در محیط کار، اتلاف ناشی از فرآیندهای ناقص، اتلاف ناشی از انتظار تامین کالا، اتلاف ناشی از نقل و انتقالات، اتلاف ناشی از زمان، اتلاف ناشی از اختصاص فضای اضافه برای کالا) ضروريست.
مباحث این سایت براساس چندین سال تجربه اینجانب در زمینه انبار و مدیریت انبار گردآوری شده است که برخی مباحث بنا به روش های علمی و تجربی استفاده شده در اکثر صنایع و شرکت های تولیدی در ایران و حاصل از اجراء می باشد در این سایت سعی شده است به صورت چکیده و عملی اصول مدیریت انبارهای صنعتی بیان شود.